eossaa
   
 
local convenors
principal's area
convenor's area
documents
resources
champions 2017-18
 
 
 

Select a year:

EOSSAA Champions 2017-2018


Alpine Skiing
Division Champion Runner-Up Details
Boys & Girls     Combined Scores
Team Scores
Slalom Times
G.S. Times

Badminton
Division Champion Runner-Up Details
Boys Singles      
Boys Doubles      
Girls Singles      
Girls Doubles      
Mixed Doubles      
Overall Team      

Baseball
Division Champion Runner-Up Details
Open      

Basketball
Division Champion Runner-Up Details
Junior Girls A St. Mary CHS Opeongo  
Junior Girls AA LaSalle SS Arnprior  
Junior Girls AAA      
Senior Girls A Notre Dame CHS Renfrew CI  
Senior Girls AA Frontenac SS
OFSAA Gold Medal
Arnprior  
Senior Girls AAA Holy Cross
OFSAA Bronze Medal
   
Junior Boys A Glengary DHS St. Michael  
Junior Boys AA Frontenac Holy Trinity  
Junior Boys AAA      
Senior Boys A Almonte St. Mary's  
Senior Boys AA LaSalle OFSAA Bronze Medal Fellowes  
Senior Boys AAA Holy Cross St. Joseph's  

Cross Country Running
Division Champion Runner-Up Details
Midget Girls KCVI Carleton Place  
Midget Boys TISS KCVI  
Junior Girls KCVI GlenGarry  
Junior Boys TISS Valour  
Senior Girls Valour TISS  
Senior Boys Valour KCVI  
Overall Team TISS KCVI Overall Team Results

Curling
Division Champion Runner-Up Details
Boys LCVI KCVI  
Girls North Dundas VanKleek Hill  
Mixed Le Sommet Regiopolis ND  

Field Hockey
Division Champion Runner-Up Details
Girls Holy Cross    

Football
Division Champion Runner-Up Details
Senior AA Arnprior DHS
OFSAA Bowl Winner
Holy Cross  
Senior AAA      

Golf
Division Champion Runner-Up Details
Boys Ernestown SS   Stephen Beneteau (Ernestown SS) 72
Ashton McCullough (Holy Cross) 73
Girls Madison Barber (Frontenac) 74 Olivia Hood-Pitre (St-FX) 75  

Ice Hockey
Division Champion Runner-Up Details
Boys A / AA St. Joseph - Renfrew Char-Lan  
Boys AAA Holy Cross OFSAA Silver Medal    
Girls A / AA L'Escale OFSAA Gold Medal St. Joseph's - Cornwall  
Girls AAA      

Nordic Skiing
Division Champion Runner-Up Details
Senior Boys      
Senior Girls      
Junior Boys      
Junior Girls      

Rugby
Division Champion Runner-Up Details
Boys A / AA      
Boys AAA      
Girls A / AA      
Girls AAA      

Snowboarding
Division Champion Runner-Up Details
Boys     Click here for Results
Girls     Click here for Results

Soccer
Division Champion Runner-Up Details
Junior Boys A      
Junior Boys AA      
Junior Boys AAA      
Senior Boys A      
Senior Boys AA      
Senior Boys AAA      
Junior Girls A      
Junior Girls AA      
Junior Girls AAA      
Senior Girls A      
Senior Girls AA      
Senior Girls AAA      

Swimming
Division Champion Runner-Up Details
Combined      
SWAD      

Tennis
Division Champion Runner-Up Details
Overall Team      

Track and Field
Division Champion Runner-Up Details
A      
AA      
AAA      
Overall Boys      
Overall Girls      

Volleyball
Division Champion Runner-Up Details
Junior Boys A Plantagenent Gananoque  
Junior Boys AA Casselman KCVI  
Junior Boys AAA      
Senior Boys A MacKenzie CS Plantagenent  
Senior Boys AA L'Escale St. Mary's  
Senior Boys AAA      
Junior Girls A L'Heritage Jeanne-Lajoie  
Junior Girls AA KCVI Fellowes  
Junior Girls AAA      
Senior Girls A St. Michael Embrun  
Senior Girls AA Sydenham Carleton Place  
Senior Girls AAA      

Wrestling
Division Champion Runner-Up Details
Boys      
Girls